HIRUDOTERAPIE
Hirudoterapie léčí pomocí přikládání pijavice lékařské na postižená místa nebo body na těle, které jsou propojeny se zdravotním problémem.
Působí na celý organismus, jedná se o neinvazivní zákroky, které velmi dobře pomáhají jako podpora tradičních léčebných postupů.
Pijavice je přiložena pacientovi na určené místo. Během chvilky se přisaje. Při sání do rány vpouští léčivé enzymy a přírodní látky. Tyto látky v těle aktivizují přirozené pochody organizmu s nevětším významem na vyčištění a aktivizaci lymfatického systému a přirozeně ředí krev.
To znamená, že vyčistí veškeré krevní sraženiny, infekce a metabolity rozkladu. Jednoduše řečeno pijavice pročišťují a regenerují organismus. Jsou "buditelem" regenerace v místech poruch.
Po odstranění pijavice z rány vytéká naředěná krev průměrně po dobu 5 až 12 hodin. Délka krvácení je individuální.
Léčení pijavicemi zná lidstvo nejméně 3500 let. Máme zmínky ze starého Egypta, o pijavicích píše Paracelsius nebo Claudius Galén. Největší rozvoj v hirudoterapii byl v 17. - 18. století, kdy byly hojně využívány k léčbě mnoha onemocnění.
V našich oblastech se poté na pijavice trochu pozapomnělo. Tradice a další lékařský vývoj pokračoval v Rusku a na Ukrajině, kde je dnes hirudoterapie považována za jedno z lékařských odvětví. A je respektována jako vysoce efektivní způsob léčby u velmi široké škály onemocnění. V současném Rusku je hirudoterapie součástí klasické medicíny. Zdravotnická zařízení, kde se používají pijavice, jsou licencovaná státem.
Pro terapeutické účely se využívá pijavice lékařská, lékárenská a východní. V naší ordinaci používáme pijavice lékařské.
Pijavice používané k léčbě pacientů pochází ze speciálních certifikovaných chovů přímo pro léčebné účely.
PROTIZÁNĚTLIVÉ ÚČINKY HIRUDOTERAPIE
Vliv látek z pijavic na zánět
Zánět je universální reakce, ke které dochází v důsledku vlivu bakterií, virů a plísní, ale i vlivem dalších faktorů. Zánět je základem každého patologického procesu. Faktory, které zánět způsobují, dělíme na:
Dosud nahromaděná klinická pozorování a výsledky studií ukazují na silný protizánětlivý účinek přiložených pijavic. Čím blíže je zánět k povrchu kůže, tím snazší je získat klinický prospěch z přiložených pijavic. Jde o případy hidroadenity, mastitidy a jiných zánětlivých onemocnění kůže a podkožní tkáně, zánětu povrchových žil (flebitida), vnější hemeroidy atd. Hirudoterapie umožňuje 1,5 - 2x zkrátit dobu trvání léčby. Klinicky významný účinek nastává po prvním postupu. Efektivní využití pijavic je při léčení zánětlivých onemocnění svalů, kloubů a periartikulárních tkání - v blízkosti kloubů (myositis, artritis, bursitis, periartritis atd.).
Má pijavice silný protizánětlivý účinek?
Nepochybně ano, hlavní procesy v oblasti zánětu - edém mezibuněčných prostor, edém venózní, zhoršená viskozita krve, zhoršení lymfodrenáže, vedou ke kumulaci metabolitů a rozkladných produktů, ale také k výrazně oslabené imunitní odpovědi. Při zánětu dochází k porušení odtoku krve, a to vede k drastickému omezení jejího přítoku do léze. Dále dochází k omezenému přísunu potřebných látek pro výživu buněk. A co je nejdůležitější, chybí kyslík! Hypoxie dále zhoršuje stav tkání. Zhoršuje se krevní oběh, zhoršuje se účinnost farmakologické léčby.
A proto v první fázi zánětlivého procesu poskytují přiložené pijavice řadu významných účinků:
Toho je dosaženo:
- Jako důsledek přisátí pijavice a následným krvácením z rány
- Snížením shlukování krevních buněk v důsledku působení celého komplexu antitrombických a trombolytických (rozpouštějící krevní sraženinu) faktorů obsažených v slinném sekretu pijavic
- Aktuálními inhibitory proteolytických enzymů nalezených v léčivých pijavicích. Mají vliv na extracelulární prostor a intersticiální tkáň.
- Vlivem HYALURONIDÁZY obsažené v slinném sekretu léčivé pijavice se zvyšuje prostupnost kapilární bazální membrány. Zvyšují se intersticiální transportní procesy a také přispívá k obnově intersticiálního tlaku.
Použití pijavice v terapii vede k vymáhání kapilárního krevního oběhu a lymfatické drenáži, zlepší intersticiální dopravu a zlepšuje krevní reologii a lokálně aktivuje imunitní procesy v zánětu. V případě expozice pijavic jsou biologicky aktivní látky podávány přímo do intersticia a kapilár postižené oblasti.
Mají pijavice protizánětlivý vliv při onemocnění vnitřních orgánů?
Ze zkušenosti vím, že ano. Použití pijavic může být základem protizánětlivého působení u infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, pankreatitidy, hepatitidy, a dalších hlubokých procesů. Výše popsané poruchy mikrocirkulace se postupně rozšiřují hlubším směrem k místu zánětu. Bylo by chybou si myslet, že jakmile se dostaneme na požadované místo, že zastavíme zánětlivý proces. K dosažení tohoto cíle musíte mít více zkušeností než u procesů vyskytujících se na povrchu kůže.
Je třeba určit správný počet pijavic a četnost ošetření, stejně jako požadovaný počet pijavic v přikládací zóně.
Kromě toho bude potřeba zabezpečit komplex terapeutických opatření, jejichž cílem je způsobit ukončení zánětlivých faktorů.
Potom musíme vzít v potaz množství podávaných látek z přidaných pijavic, které jsou rovnoměrně distribuovány přes krevní řečiště v celém těle, což vede k celkovému léčivému účinku. Ve středu zánětu jsou mnohem nižší koncentrace látek než v povrchových procesech, které vyžadují zvýšený počet pijavic k proceduře. To znamená, že popsané mechanismy, kromě protizánětlivého, poskytují trofické, anti ischemické řešení a do určité míry imunostimulační účinek.